מסע בעקבות "חדי הקרן"

חדי הקרן (Unicorns), אותם יצורים מהאגדות המתוארים כחיות מיסטיות בעלות כוחות מיוחדים; גופם סוס אצילי ועל ראשם קרן ספירלית. באגדות תמיד סופר על הקושי במציאתם של אותם יצורים קסומים ומופלאים, מציאת חדי הקרן.

בשנה האחרונה חווים חדי הקרן עדנה מחודשת ומוזכרים כפי שלא הוזכרו בשנים האחרונות. למיטב זכרוני, הפעם האחרונה שעסקו בחדי קרן הייתה במסגרת סדרת ספרי "הארי פוטר".

הסיבה לאותם אזכורים כמעט חדשות לבקרים של חדי הקרן הוא שמזה כשנה וחצי הכינוי חד קרן – Unicorn – הינו הכינוי שניתן בתעשיית ההייטק העולמית לחברות טכנולוגיה פרטיות, צעירות יחסית אשר חצו את רף השווי של מיליארד דולר וזאת על בסיס גיוסי הון פרטיים שביצעו אותן חברות. וכך כמו אותם חדי קרן מהאגדות, אנו מגלים את  חדי הקרן של ההייטק – חברות אשר חצו את שווי מיליארד הדולר ומתגלות לנו רק כאשר הן רוצות שכך יקרה.

בעוד שלאורך כל השנים השאיפה המסורתית של חברות טכנולוגיה הייתה אקזיט באמצעות רכישה, או בניית חברה גדולה ומבוססת באמצעות הנפקה בנאסד"ק (או בכל בורסה אחרת), הרי שבשנה וחצי האחרונות אנו עדים לתופעה חדשה – תופעת חדי הקרן. חברות שאינן מעוניינות להימכר "בזול" מצד אחד ואינן מעוניינות להיחשף לציבור באמצעות הנפקה מהצד השני.

האם חברות אלו משנות את חוקי המשחק בתעשיית ההייטק והון הסיכון? האם הכללים שכולנו מכירים על בניית חברה תקפים גם לצורך בניית חברה שתגיע ואף תחצה את אותו הרף של מיליארד הדולר? התשובה היא כמובן (וכרגיל) מורכבת:

מצידם של מייסדי החברה, אלה צריכים להבין שכדי להגיע לשווי כזה של חברה, הם יצטרכו כמובן לאבד את השליטה בחברה ואף הרבה מעבר לכך. בעצם המייסדים בדרך כלל יהיו מיעוט בחברה כזו. עם זאת כוחם של המייסדים ומנהלי החברה וההכרה בנחיצותם ההולכת וגוברת – היא זו שתשמור עליהם בתוך החברה גם כשחלקם ילך ויקטן. לכן, מייסדים ומנהלים בכירים בחברות אלו יבקשו להגן על עצמם באופן יחסית מינורי לעומת מה שהיה ניתן לצפות. תופעה הפוכה מתרחשת גם אצל המשקיעים. המשקיעים ששמים את כספם בשווי כזה של חברה כבר לרוב אינם אותן קרנות הון סיכון מסורתיות אשר אין להן את היכולות להשקיע סכומים משמעותיים בשוויים כאלה. הגופים שמשקיעים בחברות כאמור מבינים שעל אף שהם משקיעים בחברה סכומים משמעותיים ביותר, הם לרוב לא יקבלו את אותן תנאים מסורתיים שמקבלות קרנות הון סיכון בהשקעות בחברה.

האם זה אומר שחברות ויזמים צריכים להתחיל לנהוג אחרת בבואם לגייס כספים ממשקיעים כבר מהגיוס הראשון? לדעתי, התשובה היא לא. אמנם ה- unicorns הם כבר לא חברות בודדות אלא מדובר בכמה עשרות חברות בכל העולם אך עדיין מדובר בכמה עשרות בלבד. ולכן, באופן כללי (תמיד ישנם יוצאים מן הכלל) יזמים וחברות עדיין צריכות לגייס כסף כשהן יכולות ולא רק כשהן צריכות וזאת גם במחיר של דילול חלקם של היזמים.

עם זאת, יזמים צריכים לנסות לדאוג לא לתת את כל הכוח בקביעת ההחלטות האסטרטגיות בחברה למשקיע אחד בלבד וזאת כדי לא להיות תלויים בהחלטותיו וגחמותיו  של אותו משקיע.

מבחינת העסקאות האחרונות שנעשו על ידינו אכן נראה שישנה מגמה להקל לעיתים באופן משמעותי יותר ולעיתים פחות בתנאי ההשקעה מצידם של המשקיעים. אין ספק שתופעת ה- unicorns תורמת גם היא לאותה הקלה בתנאי ההשקעה (היא כמובן מצטרפת להרבה מגמות אחרות הפועלות גם הן באותו כיוון כמו כספים פנויים להשקעות, ריביות נמוכות וכו'). כשיזמים מקבלים השקעה בחברה בתנאים מסוימים הם צריכים להבין שהם קובעים את הרף המינימלי לתנאים שיבקשו המשקיעים בסיבוב ההשקעה הבא. ככל שהרף יהיה נמוך יותר וככל שהיזמים והחברה ישמרו על דרגות חופש גדולות יותר ותנאים נוחים יותר, ככל הנראה יהיה להם קל יותר להדוף תנאים נוקשים בסיבובי ההשקעה הבאים.

אז אחרי שסיכמנו שגילויים של חדי הקרן והזכות לקחת חלק בהם מקלה על תנאי גיוס הכספים לחברות אלו והקלות אלו מקרינות על כל התעשייה. אגע במספר מלים בצד השני של המטבע – הרצון לתפוס ולהשתלט על חדי הקרן בכדי להנות מסגולותיהם המיסטיות. באגדות, הייצורים היחידים שיכלו לפגוע בחדי הקרן היו הדרקונים הענקיים האימתניים. ואם נחזור לאנלוגיה שלנו, נציין בהקשר זה את רכישת WhatsApp ע"י פייסבוק או הרכישות שביצעה גוגל (לדוגמא – וייז וכו') בשנים האחרונות – כולן במיליארדי דולרים. אין ספק שרכישות אלו נעשות מתוך הכרה שאכן החברות הללו מצדיקות את השוויים שניתנו להם בסיבובי ההשקעה שבוצעו באותן חברות לפני רכישתן.

תפקידם של חדי הקרן של עולמנו כבר אינו רק לצאת החוצה לעיתים נדירות כפי שנעשה באגדות. עולמנו קצת מורכב יותר – תפקידם בעולמנו לרוץ קדימה ולמשוך את תעשיית ההייטק – כל אחד במדינתו. חדי הקרן הישראלים יקרינו לטובה וימשכו את תעשיית ההייטק הישראלית קדימה. "קטר" ההייטק שתפקידו למשוך את כל התעשייה ישמח לקבל עזרה במשיכת המשא מכמה חדי קרן. עם זאת, האתגר הבא של חדי הקרן תהיה ההתמודדות עם העתיד שבו יהיו יותר ויותר חדי קרן וגם הם יצטרכו להתחרות על ייחודם אל מול המשקיעים או לחילופין חלקם יצטרכו להיאבק על הישארותם במועדון חדי הקרן.

על הכותב

מור לימנוביץ
מור לימנוביץ

הכתוב והאמור באתר זה הינו מידע כללי בלבד ואין בן כדי להוות ייעוץ משפטי או תחליף לכזה כל הזכויות שמורות לזיסמן, אהרוני, גייר ושות' (ZAG-S&W)